Ako vyčistiť rúru na pečenie bez chémie a námahy

Ako vyčistiť rúru na pečenie bez chémie a námahy

Vedeli ste o tom, že by ste mali čistiť rúru po každom pečení? Tak sa vyhnete nánosom mastnoty a vrstvám pripálenín. V prípade, že ste s takouto údržbou ešte nezačali, treba rúru dôkladne vyčistiť. Čo použiť na pripáleniny a mastnotu, aby ste sa s tým netrápili desiatky minút? Máme pre vás jednoduché tipy a rady na uľahčenie upratovania.

Ako vyčistiť rúru na pečenie bez chémie a námahy (Foto: unsplash.com)

Ako správne čistiť rúru?

Keď ste rúru už dlhé týždne alebo mesiace nečistili, musíte sa poriadne vybaviť trpezlivosťou a silnými čistiacimi pomocníkmi. Veľa ľudí si berie na pomoc ostré nožíky, no tým len poškodíte povrch. Oveľa účinnejším riešením sú jemnejšie škrabky priamo určené na takéto povrchy. Kovové drôtenky ani iné kovové náradie nie je na čistenie vhodné. Pred čistením najprv vyberte všetky pohyblivé časti a osobitne ich vyčistite.

Domáci pomocníci na čistenie

Nechcete ničiť rúru chémiou? Domáce čistiace prostriedky sú niekedy účinnejšie, ako tie z obchodu. Nie len že to je ekologickejšie riešenie, ale aj lacnejšie. Jedným z najlepších pomocníkov je jedlá sóda. Zmiešajte ju s vodou a v správnom pomere vám vznikne čistiaca pasta. Naneste ju na znečistené časti rúry a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Potom sódu zotrite vlhkou handričkou. Vyskúšajte aj ďalšie rady na upratovanie zo stránok AkoNaUpratovanie.sk.

Aj soľ je klasický a veľmi obľúbený spôsob na čistenie. Navlhčite spodnú časť rúry a špinu posypte soľou tak, aby boli úplne pokryté. Rúru nahrejte na 50 stupňov Celzia a čakajte, pokým soľ nezhnedne. Vyskúšajte aj citrónovú šťavu, ktorá neutralizuje nepríjemný zápach. Zmiešajte ju s vodou a v miske ju dajte piecť do rúry na 120 stupňov Celzia. Vodná para rozpustí tuk a mastnotu. Po dopečení rúru dočistite. Ak už čistiace prostriedky, tak od overených značiek, tie od 4Home patria k obľúbeným. Využite aj 4Home zľavové kódy a ešte aj ušetríte, pozrite aj ďalšie kupóny so zľavami na KuponyZdarma.sk.