Vyskúšajte svojej pleti dodať antioxidanty – neuveríte, ako jej pomôžete

Vyskúšajte svojej pleti dodať antioxidanty – neuveríte, ako jej pomôžete

Pre zdravý a mladistvý vzhľad je starostlivosť o pleť základom. Denne na našu pleť pôsobí množstvo škodlivých faktorov, ktoré spôsobujú jej predčasné starnutie, vysušovanie a pigmentové škvrny. Ktorý prípravok z veľkého množstva pleťovej kozmetiky si teda zvoliť, aby vaša pleť žiarila?

Vyskúšajte svojej pleti dodať antioxidanty – neuveríte, ako jej pomôžete
(zdroj: unsplash.com)

Bojovníci proti voľným radikálom

V poslednej dobe čoraz viac od dermatológov počúvame o antioxidantoch. Čo to vlastne je a ako to našu pleť chráni? Antioxidanty zabraňujú predovšetkým poškodeniu pokožky spôsobenému voľnými radikálmi. Tým, že posilňujú bunky a kožnú bariéru, bránia radikálom, aby ju zničili. Rovnako však našej pleti škodí aj iný oxidačný stres, ako napríklad modré svetlo z obrazovky počítača alebo iných elektronických zariadení. Aj na takýto typ škodlivín sú antioxidanty ako stvorené.

Vitamíny pre vašu pokožku

Medzi najlepšie antioxidanty patrí napríklad vitamín C, ktorý obsahuje kyselina askorbová. Po takomto kréme s jej obsahom siahnite v prípade, že máte s pleťou bežné problémy ako jej nerovnomerný tón, drsná štruktúra, jemné vrásky alebo jazvy po akné. Ak trpíte skôr suchou pleťou, hydratačné a protizápalové účinky má zasa vitamín E. Zmierňuje podráždenosť a citlivosť pleti. Pri ešte väčších problémoch, ako rosacea, akné alebo hyperpigmentácia pokožky, siahnite po jednej z dvoch hlavných foriem vitamínu B – niacinamide. Je ideálny aj pre tých, ktorí bojujú s tvorbou tmavých škvŕn či čiernymi bodkami.

Čo ak máte zrelšiu pleť?

Z antioxidantov ešte stojí za zmienku retinol. Ten pomáha pri obnove buniek, stimuluje kolagén a opravuje poškodené DNA. Ak však máte citlivú pleť, určite retinol neskúšajte. Môže na vašu pleť totiž pôsobiť agresívne. V takom prípade radšej siahnite po jeho prírodnej verzii, ktorou je bakuchiol. Retinol pomáha predovšetkým bojovať s vráskami, takže je určený pre zrelšiu pleť. Okrem vrások vám pomôže aj s vyššie spomínanými pigmentovými škvrnami.

Všetky spomenuté antioxidanty odovzdajú bunkám vašej pokožky časť svojich elektrónov, a tak ich stabilizujú, aby odolávali rôznym negatívnym faktorom. Ak používate make up, zvoľte len najlepší make up – radí Nákupná poradňa, taktiež pomôže pri výbere podľa typu pokožky, čo je najdôležitejšie.