Letné recepty zo sezónneho ovocia a zeleniny

Letné recepty zo sezónneho ovocia a zeleniny

Nie je nič lepšie, ako jesť to, čo je práve v sezóne. Leto je na to ideálne ročné obdobie, pretože máme k dispozícií množstvo druhov ovocia a zeleniny. Ak nemáte inšpiráciu na to, čo si pripraviť alebo čím sa v lete osviežiť, tak máme pre vás inšpiráciu. A keďže nám moc v letných horúčavách ani nechutí jesť, tak čerstvé ovocie a zelenina sú tá ideálna voľba. 

Letné recepty zo sezónneho ovocia a zeleniny (Foto: unsplash.com)

Limonády a smoothie

Čím je lepšie osviežiť sa, než nápojmi plnými vitamínov? Limonády si môžete pripraviť sami pre seba do horúcich dní, no určite budú chutiť aj vašej návšteve. Stačí vám na to čerstvé ovocie, ľad a prípadne nejaký sirup, limetková alebo citrónová šťava. Obľúbenými sú napríklad citrónové, melónové, jahodové alebo pomarančové limonády. 

Do smoothie môžete dať naozaj čokoľvek. Aby bolo osviežujúce, tak tam pridajte ľad. Rovnako môžete použiť aj mrazené ovocie. Výhodou smoothie je, že môžete miešať aj rôzne druhy zeleniny, aj ovocie. Bude to výživné, no stále chutné. Najlepšími ingredienciami je listová zelenina, avokádo, bobuľové ovocie, banány či jablko. 

Polievky

Skúšali ste v lete studenú alebo ovocnú polievku? Nasýti vás to, no zároveň nebudete preplnení a vo vysokých teplotách vás to osvieži. Ľudia si často pripravujú krémovú čerešňovú, broskyňovú, jahodovú alebo marhuľovú polievku. Zo Španielska pochádza recept na studenú paradajkovú polievku – gazpačo. Okrem paradajok sa tam pridáva aj uhorka, paprika, cesnak, cibuľa a olivový olej.