Prvé Vianoce s bábätkom sú nezabudnuteľné. Na čo však treba myslieť?

Prvé Vianoce s bábätkom sú nezabudnuteľné. Na čo však treba myslieť?

Určite si spomínate na to očakávanie na Štedrý večer a nadšenie, keď ste ešte boli deťmi. S vašim dieťatkom sa tieto chvíle detskej radosti vracajú. Pripravte pre svoje bábätko tie najkrajšie prvé Vianoce a užite si ich s úsmevom. Poradíme vám, ako na to.

I keď je bábätko malé, vníma a všíma si všetko okolo seba a preto si dajte na príprave Štedrého dňa záležať. Blikajúce svetielka, vôňa vianočného pečiva a pichľavé ihličie na vianočnom stromčeku. To všetko je pre neho nové. Na to, aby ste si užili skutočne tú pravú rodinnú vianočnú pohodu aj s bábätkom, myslíte hlavne na jeho potreby a priebeh Vianoc mu tak prispôsobte.

Večerajte o niečo skôr

Po narodení bábätka sa vianočné rituály musia zmeniť. V prípade, že ste zvyknutí zasadať k štedrovečernému prestretému stolu o šiestej, no vaše dieťatko už o takejto hodine dávno spí, zbytočne by ste ho ochudobnili o slávnostný večer. Prispôsobte sa jeho režimu a večerajte už napríklad o štvrtej. Týmto si tiež užijete rozbaľovanie darčekov vašeho dieťaťa a uvidíte radosť v jeho očkách, čo vás určite zahreje pri srdci.

Pozor na stromček

Pre malé deti je trblietavý a svietiaci stromček najväčším lákadlom. Dôkladne si rozmyslíte kde tento rok stromček umiestnite, pretože jedno neopatrné chňapnutie po vianočnej ozdobe môže skončiť nešťastím. Kúpte si tento rok menší stromček a umiestnite ho na vyvýšenú poličku alebo okolo neho postavte detskú ohrádku. Takto drobec nebude mať šancu dostať sa k nemu a vy sa aspoň nebudete musieť stresovať. Ak ale stromček necháte iba tak ako ste ho mali pred narodením dieťatka, aspoň vymeňte rozbitné ozdoby za plastové. Tiež by bolo dobre prichytiť stromček o stenu napríklad špagátom o klinec. Zabránite tak možnému zraneniu.

Zaveďte nové rodinné tradície

Skúste zaviesť nové tradície, ktoré si užijú už deti v období batoľaťa. Môžete napríklad spoločne zdobiť stromček pre zvieratká do lesa, sypať jedlo vtáčikom do kŕmidiel, spievať pred večerou koledy, vypúšťať vianočného kapra alebo len podnikať popoludňajšie vianočné prechádzky. Tradície vytvárajú to pravé čaro a atmosféru Vianoc, na ktoré budú deti spomínať celý život.

Čím menej darčekov, tým lepšie

Každý má rad darčeky a u detí to platí dvojnásobne. Bábätkám toho ale veľa netreba. Nekupujte zbytočne veľa darčekov, pretože drobec z nich iba bude zmätený a nebude sa vedieť rozhodnúť, čomu venovať pozornosť. Vyberte radšej jeden alebo dva darčeky, ktoré ho záujmu.

Užite si Vianoce s úsmevom

Nezáleží na tom, či budete mať byt dokonale uprataný a večera bude naservírovaná na minútu presne. Dôležité je, aby ste si užili vianočné prípravy s úsmevom na perách. Keď budete spokojní a šťastní, tak jedine vtedy si užijete vaše prvé spoločné sviatky s bábätkom na maximum.

Foto: unsplash.com