Ste správny kávičkár? Tak potom určite máte týchto desať návykov!

Ste správny kávičkár? Tak potom určite máte týchto desať návykov!

Každý z nás si rád vychutnáva kávu inak. Niekto má radšej silné espresso bez mlieka a cukru, niekto kapučíno s cukrom. Vo výsledku je jedno, akú máte radi kávu, hlavné je, že všetkých nás spája láska k nej. A práve preto by sme sa mali riadiť pravidlami pravého kávičkára!

Ste správny kávičkár? Tak potom určite máte týchto desať návykov!
(zdroj: unsplash.com)

Radšej z pražiarní, než z veľkých obchodov

Pravý kávičkár by sa mal vedieť aj správať. Len preto, že si niekto dá do svojej šálky kávy viac vody alebo mlieka, ako ste zvyknutí, nemusíte ho haniť a vysmievať sa mu. Naučme sa rešpektovať to, že každý má svoju kávu rád inak. Dobrý kávičkár by mal nakupovať v menších pražiarňach, než v supermarketoch. Samozrejme, občas sa každému stane, že nemá čas brázdiť mesto, ale keďže už v súčasnosti existuje aj množstvo internetových predajní (v podstate ešte viac, než kamenných), nie je až také náročné zohnať si kávu odvšadiaľ a kedykoľvek. Nemusíte podporovať iba lokálne slovenské pražiarne, ale je to podobné, ako s inými potravinami. Naše je predsa bližšie, než zahraničné.

Čistite kávovary

To, že neexistuje piccolo a presso, už snáď vieme všetci. Alebo…? Nie. Nikdy nepoužívajte tieto dve slová, obzvlášť nie v kaviarni. Rovnaké tabu platí pre instantnú kávu. Nie, nie je to káva. Ak ju zvyknete piť na raňajky, lebo vám vyhovuje to, že to v podstate nie je káva, tak je to v poriadku. Ale nezamieňajte si ju so šálkou dobrej filtrovanej kávy za obedom. Nezabúdajte na údržbu svojho kávového náčinia. Či už pijete kávu z kávovaru, kanvice alebo moka kávovaru, starajte sa o nich. Hľadáte práve nový kávovar? Pozrite si naše tipy, ako vybrať najlepší kávovar, poprípade recenzie kávovarov, ktoré vám v rozhodovaní môžu pomôcť. Dobrý kávičkár dbá aj na svoje zdravie – neprekračujte dennú dávku kofeínu. Je náročné, rátať to na šálky, pretože každý pije inú kávu, ale doporučená denná dávka je 200-300 mg kofeínu.

Ristretto nie je najsilnejšie

Pijete kávu hneď po tom, ako sa zobudíte? Nemali by ste. Súvisí to s biochémiou nášho tela, pretože kofeín negatívne vplýva na vylučovanie kortizolu. To znamená, že v čase, keď naše telo začína byť najviac aktívne ho kofeín utlmí. K správnemu pitiu kávu patrí aj dôkladné a správne skladovanie kávových zŕn. Pri otvorení balíku si vždy dajte pozor na to, aby ste ich následne presypali do dobre uzatvárateľnej dózy. Ak by ste ich nechali na vzduchu, postupom času začnú oxidovať a strácajú na svojej kvalite. Kvalitná káva má už aj balenie, ktoré obsahuje vzduchový filter, takže z neho nemusíte nič presýpať. Mnohí z nás si myslia, že čím menšia káva, tým silnejšia. Je to mýtus, pretože je všeobecne známe, že kofeín sa uvoľňuje vo vode po niekoľkých sekundách, čo znamená, že v prípade, že radi pijete ristretto, vaše telo prijíma oveľa menej kofeínu, než telo toho, kto si pochutnáva na espresse. Espresso obsahuje viac vody, takže sa doňho uvoľní aj viac kofeínu. A na záver ešte jeden tip v prípade letnej dovolenky v Taliansku: v tejto krajine neexistuje ristretto. Jeho ekvivalentom je espresso. Ak neobľubujete silnú malú kávu, dajte si radšej americano, poprípade capuccino. Ale pozor, v Taliansku sa capuccino pije len do 11:00!