Ako prať oblečenie pre bábätka? Tu je 5 pravidiel

Ako prať oblečenie pre bábätka? Tu je 5 pravidiel

Malé deti majú veľmi citlivú pokožku, ktorá je ľahko poškoditeľná. Ak chcete, aby bolo vaše dieťatko spokojné, začnite so starostlivosťou o oblečenie. Ak neviete ako na to, my vám v tomto článku prinášame 5 tipov, ako na to.

Dôležité je vyprať oblečenie ešte pred tým, ako sa bábätko narodí. Dôvodom je to, že v čerstvo nakúpenom oblečení sa môžu skrývať zvyšky farieb alebo chemikálií z výroby a tie je nutné odstrániť.

1. Perte na 40-60 °C

Neperte v rukách. V prípade, že oblečenie chcete skutočne zbaviť všetkých baktérií, dajte ho do práčky. Ideálne by bolo, keby ste detské oblečenie prali zvlášť a nepridávali k nemu svoju bielizeň. Vedeli ste o tom, že naše babičky ešte každý kúsok oblečenia vyvárali? Dnes to už nie je potrebné, pretože pranie na 40-60°C bude dostačujúce a všetky choroboplodné zárodky a roztoče to zničí. Berte pritom ale do úvahy aj materiál, z ktorého je oblečenie vyrobené a vždy sa radšej pozrite na štítok.

2. Zvoľte prací prostriedok pre deti

Na to, aby bolo detské oblečenie v poriadku a nespôsobilo bábätku rôzne kožné ochorenia, je dôležité, aby ste siahli po pracích prostriedkoch, ktoré sú určené priamo na detské oblečenie. Väčšinou ich poznáte podľa nápisu „sensitive” alebo označenia „pre citlivú pokožku”. Takéto pracie prostriedky sú bez parfemácie a nehrozí, že z nich deti dostanú ekzém alebo vyrážky.

Ak je ale oblečenie veľmi špinavé a bojíte sa, že detský prášok nič nezmôže, siahanite po žlčovom mydle. To majú vyskúšané mamičky mnohých generácií. Hravo si poradí so škvrnami od príkrmov aj s pretečenými plienkami.

3. Pláchajte a zasa pláchajte

Počas prania sa prací prostriedok usádza na oblečenie a bežným pláchaním sa ho nepodarí vždy dokonale odstrániť. Ak chcete mať istotu, že sa na detské telíčko nedostanú zvyšky prášku, pridajte jedno pláchanie navyše.

4. Vynechajte aviváž

Vďaka avivážu naše oblečenie krásne vonia a bielizeň je vďaka nemu mäkšia, no pri detskom oblečení zachádzajte s avivážou opatrné. Najlepšou možnosťou je úplne ju vynechať. Aspoň teda pri praní bielizne pre deti do jedného roka.

5. Naštartujte žehličku

Žehliť detské oblečenie je veľmi dôležité, no nie preto, aby boli overáliky bez jedinej hrčky alebo záhybu, ale aby ste sa zbavili prípadných baktérií. V prípade, že by po vypratí predsa len v detskom oblečení ostali nejaké baktérie, vysoké teploty a para ich spoľahlivo zahubia. A navyše, vďaka žehleniu bude oblečenie oveľa mäkšie, takže bábätko bude v pohodlí.

Aj keď sa vám do žehlenia mini košieľok a kabátikov nechce, vydržte to aspoň počas šestonedelia, kedy je bábätko najnáchylnejšie k chorobám.

Pozor, myslite aj na toto:

Pred prvým použitím je potrebné vyprať nie len body alebo dupačky, ale tiež: oblečky z postieľky, vankúšik a deku z kočíka, alebo textilné hračky.

Foto: unsplash.com